Rady dla rodziców

RADY DLA RODZICÓW

 1. Jeżeli do tej pory dziecko nie rozstawało się z rodzicami powinno być zostawione u dziadków lub znajomych na kilka godzin, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu się kojarzyło z pierwszym rozstaniem.

 

 1. Ubranie dziecka musi być wygodne i nie może sprawiać kłopotów.

 

 

 1. Ciesz się razem z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.

 

 1. Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola. Witaj swoje dziecko z uśmiechem, możesz mu podarować wtedy drobny prezencik, ale nie może być to forma przekupywania.

 

 

 1. Pozwól zabrać swojemu maluszkowi z domu swoja ulubioną przytulankę lub maskotkę.

Przez pierwsze dni w przedszkolu będzie pocieszeniem.

 

 1. Przestrzegaj godzin przyprowadzania dziecka do przedszkola (śniadanie), bo smutno będzie siedzieć samemu przy stoliku.

 

 1. Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech, buziak i pa pa – pomóż dziecku rozebrać się, pożegnaj się i wyjdź.

 

 

 1. Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu, gdy raz ulegniesz będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.

 

 1. Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne dziecko powinno do przedszkola przez pierwsze dni przychodzić z tatą.

 

 1. Nie wywołuj dodatkowego stresu wymuszając na dziecku by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie.

 

 

 1. Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem. To napawa go optymizmem i daje poczucie bezpieczeństwa, że wszystko jest w porządku.

 

 1. Uzgodnij z dzieckiem, kiedy może się spodziewać odebrania z przedszkola. Czas określaj przy pomocy posiłków np. będę po obiadku. Nie możesz się spóźnić.

 

 

 1. Wielokrotnie zapewniaj dziecko, że na pewno odbierzesz je z przedszkola.
— zamek